Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar samaradorligini ta’minlashda xususiy sektor rivojining ahamiyati katta. Shu bois yurtimizda tadbirkorlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash ularning erkin faoliyat yuritishlarini ta’minlash borasida izchil ishlar amalga oshirilmoqda.
Soliqchi - tadbirkorga ko‘makchi! Bugun davlat soliq organlari xodimlari o‘z faoliyatini mazkur tamoyil asosida yo‘lga qo‘yib, soliq to‘lovchilarning eng yaqin ko‘makchisi va ishonchli hamkoriga aylanmoqda.
Чет эл давлатлари тажрибасидан маълумки, аҳолини рўйхатга олишни ўтказиш кўп меҳнат ва маблағ талаб этади. Бунинг учун тадбирни молиялаштириш манбаларини аниқлаштириб олиш ҳам муҳим масалалардан бири ҳисобланади.
Жаҳон тажрибасида мамлакат аҳолисининг аниқ сони, ёши, жинси, фуқаролиги, миллий таркиби, оилавий аҳволи, касби, бандлиги, даромад манбаи ва бошқа жиҳатлар бўйича батафсил маълумот тўплашнинг энг самарали усули аҳолини рўйхатга олишни ташкил этиш ҳисобланади.
Олтинсой туман халқ таълими бўлими 1982 йил 18-февралдаги Олтинсой район ижриоя комитетининг 26/2 –сонли қарори билан ташкил қилинган. Халқ таълими бўлими мудири этиб Худойқулов Карим Холмуратович тайинланган.Ташкил этилганда 43та мактаб мавжуд бўлган