Коррупция жиноятининг мазмун-моҳияти
“Коррупция” – нима, коррупциянинг келиб чиқиш сабаблари, Коррупциянинг тарихий ўзаклари ва коррупциянинг нималарга таъсир этиши ҳамда “Коррупцияга қарши курашиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонуни мазмун моҳияти ҳақида сўз юритамиз.
443606
9 декабрь – Бутунжаҳон коррупцияга қарши курашиш куни.
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 2003 йил 21 ноябрдаги резолюциясига мувофиқ, 2004 йилдан бошлаб 9 декабрь – Бутунжаҳон коррупцияга қарши курашиш куни сифатида нишонланмоқда. Ушбу кунда БМТнинг “Коррупцияга қарши конвенция”ни тан олган, аъзоси ҳисобланган давлатларда турли тадбирлар ва акциялар уюштирилади, плакат ва варақалар чоп этилади, шунингдек оммавий ахборот воситаларида коррупцияга қарши курашиш масаласидаги ахборотлар фаоллашади.
445907
Коррупцияга қарши кураш жамият истиқболининг устувор шарти.
Демократик қадриятлар қарор топиб бораётган бир вақтда давлат хизматчиларитомонидан порахўрлик,мансаб мавқеини суиистеъмол қилиш билан боғлиқжиноятларни содир этилиши ҳокимиятнинг обрўсизланишига, давлатнинг сиёсий,иқтисодий,ҳуқуқий тизимига путур етишига, натижада амалдаги ҳокимиятганисбатан норозиликка сабаб бўлади.
445896
Коррупцияга қарши кураш, мақсад ва вазифалар.
Коррупция кенг қамровли тушунча бўлиб, у жамиятнинг айрим қатламлари, тоифалари, гуруҳларикундалик фаолиятига айланиб, ўзаро бир-бирига боғланиб, чирмашиб кетганлигидан кўз юмиб бўлмайди. “Нозик”, “чигалроқ” ушбу масалада давлатнинг ҳуқуқ-тартибот идоралари бирмунча ҳушёр, зийрак бўлиши, шунингдек, нодавлат ташкилотлари, турли комиссиялар, журналистлар, мустақил судлар тизими фаолроқ ишлаши ҳақида тадқиқотчилар анчадан бери ёзиб келади. Сиёсатчилар, социологлар, психологлар, тарихчилар, давлат ҳамда жамоат органлари, сиёсий партиялар, энг муҳими, амалиётчилар масалани таҳлил этиш ва ечимини топиш устида бош қотириши лозим.