Олтинсой тумани ҳокимлиги
Aholini ro‘yxatga olish nima uchun zarur?
Birinchidan, aholini ro‘yxatga olish bu – davlat miqyosida amalga oshiriladigan ishdir. Buning natijasida mamlakat aholisining muayyan vaqtdagi “fotosurati” paydo bo‘ladi.Aholini ro‘yxatga olish mustaqil respublikamizda tarixiy voqea hisoblanadi, lekin deyarli dunyoning barcha mamlakatlarida muntazam amalga oshiriladigan tadbirdir.
31638
RUHIY HAYAJONLANISH HOLATIDAGI QOTILLIK.
Mamlakatimizda inson, uning hayoti, sha’ni va erkinligi qonun bilan himoya qilinib kelinmoqda. Garchi, hozirgi kunda sudlar tomonidan qasddan odam o‘ldirish yoki unga suiqasd qilish jinoyatini tahlil qilishda bir qator to‘siqlarga duch kelayotgan bo‘lsa-da, ushbu qilmishning kvalifikatsiya qilinishi esa bu turdagi jinoyatlarni qanchalik muhim ahamiyat kasb etishini ko‘rsatmoqda.
35146
Sud hokimiyati mustaqilligini ta’minlash hamda fuqaro va tadbirkorlarning odil sudlovga bo‘lgan ishonchini oshirishga bo‘lgan yana bir ilg‘or qadam
Hozirgi kunda davlatimizda barcha sohalarda juda keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirib kelinmoqda. Jumladan, Prezidentimizning tashabbusi bilan “2017–2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi”ning qabul qilinishi mamlakatimizda tub demokratik islohotlar davrini boshlab berdi. Harakatlar strategiyasi doirasida amalga oshirilgan ishlar barcha sohalarni qamrab oldi. Eng asosiysi, mamlakatimizda insonning huquq va erkinliklarini, sha’nini, qadr-qimmatini, manfaatlarini, davlat organlarining jamiyat oldida hisobdorligini ta’minlash islohotlarning bosh maqsadi etib belgilandi.