Aholini ro‘yxatga olish tadbirini o‘tkazish bosqichlari
Birlashgan millatlar tashkilotiga a’zo davlatlar har 10 yilda aholini ro‘yxatdan o‘tkazishlari orqali ularning soni, yoshi, jinsi, ma’lumoti, ish joyi, millati, shuningdek, turar-joyi va yashash sharoitlari kabi savollarga javob berishi kerak bo‘ladi.
Aholini ro‘yxatga olishga tayyorgarlik ko‘rish va o‘tkazish ishlari keng qamrovli tadbir bo‘lib, ketma-ket hamda bir vaqtning o‘zida tegishli tadbirlarni amalga oshirish mumkin bo‘lgan bosqichlarni o‘z ichiga oladi.
555
Talonchilik jinoyati tushunchasi.
Talon-taroj qilish-bu birovning mulkini o‘zining yoki boshqa shaxslarning foydasi uchun, mulkdorga yoki ushbu mulkning boshqa egasiga zarar keltirib, qonunga xilof ravishda, bepul olib qo‘yishda ifodalanadi.
Talon-taroj qilish ob’ekti iqtisodiy va huquqiy kategoriya sifatidagi mulkdir.
Mulk-bu mulkning egasi bilan jamiyatning boshqa a’zolari (mulkdor bo‘lmagan) o‘rtasida mulkka egalik qilish, undan foydalanish va uni tasarruf etish bo‘yicha yuzasiga keladigan huquqiy munosabatlardir.
O‘zbekiston Respublikasining jinoyat qonunchiligi talon-taroj qilish bilan bog‘liq jinoyatlarga javobgarlikni belgilashda uni qaysi usulda sodir etganligiga ko‘ra ajratadi.
625
Odam savdosi jinoyati tushunchasi.
XX asr oxirlariga kelib odam savdosi butun insoniyatga qarshi asosiy tahdidlardan biri bo‘lib qoldi. Odamdan ekspluatatsiya maqsadlarida foydalanish bilan bog‘liq jinoyatlar oshib borishi tendensiyasi bunday ijtimoiy xavfli qilmishlar oxir-oqibatda jamiyatningdemokratik negizlariga tajovuz qilishi bilan milliy xavfsizlikka ham tahdid soladi.
686
Yangi tahrirdagi konstitutsiyada inson huquqlari .
Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan izchil islohotlarda “inson qadri uchun”, degan tamoyil ustuvor maqsad etib belgilangan. Bu yo‘lda yangi tahrirdagi konstitutsiyamizning qabul qilingani mamlakatimizning yangi rivojlanish davrini boshlab berdi.
Zero, bosh qonunimizda inson qadri, uning huquq va manfaatlari kafolatlari bilan bog‘liq ko‘plab normalar o‘z aksini topganki, bu mamlakatimizning chinakam demokratik, huquqiy, ijtimoiy va dunyoviy davlat sifatida jahon hamjamiyatidagi o‘rnini yanada mustahkamlaydi.
Aytish joizki, Konstitutsiyamizda ilgari qonunchilikda mavjud bo‘lmagan bir qator muhim qoidalar mustahkamlandi va ular mazmun-mohiyatiga ko‘ra, “Inson — jamiyat — davlat” tamoyilini konstitutsiyaviy qoida sifatida muhrlashga qaratilgan.